Návod: Jak začít s Amazon AWS?

Proč právě Amazon AWS?

Protože Amazon poskytuje kompletní infrastrukturu pro provoz serverů. Není to pouze o vytvoření VPS nebo dedikovaných serverech, ale i kompletní síťové infrastruktuře a službách s tím spojených. Člověk, který potřebuje spustit a provozovat nějakou aplikaci nebo službu (v dnešní době většinou webovou), nepotřebuje řešit hardware. Zvolí si jednoduše, co potřebuje, a to se mu během pár minut spustí. Navíc má možnost si vybírat z několika datacenter po celém světě, a také jaký výkon bude potřebovat u jednotlivých instancí služeb. V případě, že zjistí, že nepotřebuje tak veliký výkon nebo naopak potřebuje vyšší, tak může jednoduše operativně měnit tyto parametry, nebo dokonce tyto změny automatizovat a tím šetřit náklady za provoz serverů.

Co je potřeba k rozjetí Amazon AWS?

Registrace na Amazon AWS je velice jednoduchá. K rozjetí účtu Amazon AWS stačí funkční emailová schránka a platební karta se kterou lze provádět platby online. Registraci provedete zde: https://portal.aws.amazon.com/gp/aws/developer/registration/index.html?nc2=h_ct

Do několika minut budete mít účet aktivní a můžete začít využívat služeb Amazon AWS.

Jaké služby Amazon AWS nabízí?

Amazon AWS nabízí velké množství služeb, ale ty nejzákladnější a nejvíce používané jsou:

 • Amazon Elastic Compute Cloud (Amazon EC2)
  Jedná se o VPS. Jednou z velkých výhod Amazon EC2 je obrovské množství obrazů s přeinstalovanými aplikacemi a také s možností výběru operačního systému (Windows a linuxové distribuce).
 • Amazon Simple Storage Service (Amazon S3)
  Datové uložiště.
 • Amazon Relational Database Service (Amazon RDS)
  Pomocí této služby si můžeme jednoduše spustit databázový server. Můžeme si vybrat mezi těmito systémy řízení báze dat: Amazon Aurora (tj. kompatibilní relační databázový stroj MySQL, který kombinuje rychlost a dostupnost komerčních databází), PostgreSQL, MySQL, MariaDB, Oracle a Microsoft SQL Server.
 • Amazon Virtual Private Cloud (Amazon VPC)
  Umožňuje spustit logicky izolovanou část cloud AWS, kde lze spustit prostředky AWS ve virtuální síti. Lze definovat vlastní rozsah IP adres, vytvářet podsítě a konfigurovat tabulky tras a síťových bran.
 • Amazon CloudFront
  Jedná se o CDN s více než 72 lokalitami po celém světě, vč. jednoho místa v ČR (Praha).

Kolik to stojí?

Naprostá většina služeb Amzon AWS se účtuje po hodinách. Je však možno uzavřít i kontrakt na určité období (např. 1 rok nebo 3 roky). Provoz pak vychází levněji a lze si tak provoz hodně zlevnit (v řádu desítek procent). Aby jste si mohli jednoduše spočítat finanční náročnost vašeho projektu, tak Amazon vytvořil velice pěknou kalkulačku: https://calculator.s3.amazonaws.com/index.html

Amazon Vám nabízí možnost si služby AWS vyzkoušet zcela zdarma. Jeden rok od registrace máte zdarma k dispozici:

 • 750 hodin měsíčně pro Linux, RHEL nebo SLES t2.micro instanci
 • 5 GB na Standard Storage + 20,000 Get Requests + 2,000 Put Requests
 • 750 hodin měsíčně pro RDS + 20 GB DB Storage + 20 GB pro zalohování DB
 • 1,000,000 free requests za měsíc u služby AWS Lambda

Po roce od registrace dochází ke standardnímu účtování free instancí. I když chcete Amazon pouze na zkoušku zdarma, tak i přesto si musíte spárovat svůj účet AWS s platební kartou. Všechno co utratíte nad rámec free tier, tak Vám každý měsíc bude vyúčtováno a strženo z platební karty.

A to by bylo pro začátek všechno. Určitě stojí za to vyzkoušet služby Amazon AWS,  i když se v začátcích může zdát, že jsou tyto služby drahé. Pokud si člověk spočítá, kolik stojí pořízení vlastní serverové infrastruktury a započítá i obrovskou výhodu Amazonu ve využití škálovatelnosti, tak ve většině případů vychází toto řešení levněji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *